Ochrona danych osobowych

Czy możliwe jest aby otrzymać wezwanie do spłaty kredytu, którego nie braliście,  lub co gorsza spotkać na swojej drodze firmę windykacyjną lub komornika? Takie mogą być konsekwencje zgubienia bądź kradzieży dowodu osobistego. Niestety często będącej efektem naszej niefrasobliwości. Skutki mogą być dotkliwe finansowo, a „odkręcenie" tego typu sprawy wyjątkowo stresujące i czasochłonne. Prawdopodobnie nikt z nas nie chciałby mieć tego typu doświadczeń, dlatego warto dbać o ochronę swoich danych.

 

Zjawisko kradzieży tożsamości istnieje już od wielu lat, ale dawniej nasze dane trafiały w ręce przestępców wprost ze skrzynek pocztowych, czy dokumentów jakie wyrzucaliśmy do śmieci. Teraz mają coraz szersze możliwości, a wszystko to za sprawą popularności Internetu i dokonywania wielu operacji, zakupów i płatności bez wychodzenia z domu.

 

Jak wynika z raportu przygotowanego na potrzeby kampanii "Nie daj się okraść, chroń swoją tożsamość", nieuczciwe wykorzystywanie danych najczęściej dotyka osób w wieku 35-44 lat. Średnio w Polsce fakt kradzieży tożsamości odkrywany jest dopiero po roku, zazwyczaj kiedy niespodziewanie otrzymujemy wezwanie do zapłaty.

 

Postaramy się poruszyć najważniejsze kwestie, które wprowadzą Was w tematykę danych osobowych i kradzieży tożsamości. Sprawdźcie jakie mogą być konsekwencje owej kradzieży i jak się przed nią ustrzec.