O BIK

5 mitów na temat BIK 5 mitów na temat BIK

Obalamy 5 najczęściej pojawiających się mitów na temat Biura Informacji Kredytowej.

 

Dowiedz się, czy to prawda, że:

 

Mit 1. BIK decyduje o przyznaniu kredytu

 

Nieprawda!

Decyzja o przyznaniu kredytu jest zawsze samodzielną decyzją instytucji finansowej. Rola BIK ogranicza się do przekazania informacji o Twojej historii kredytowej.

Przed wydaniem decyzji bank ocenia ryzyko związane z przydzieleniem kredytu. Robi to na podstawie dwóch elementów: dotychczasowej historii kredytowej oraz aktualnej zdolności kredytowej.

BIK wyłącznie dostarcza informacje na temat historii kredytowej. Natomiast każda z instytucji podejmuje decyzję według własnej polityki przyznawania kredytów.

Mit 2. BIK można wyczyścić

 

Nieprawda!

Nie da się wyczyścić historii kredytowej na żądanie. Oferty „czyszczenia BIK" są haczykiem dla osób przeżywających poważne kłopoty finansowe, dlatego należy podchodzić do nich ostrożnie.

W większości przypadków takie usunięcie sprowadza się do cofnięcia zgody na przetwarzanie pozytywnych danych kredytowych. Czyli tych, które odzwierciedlają rzetelnie spłacane kredyty. Tymczasem dane negatywne, zgodnie z przepisami prawa, są nieusuwalne.

W efekcie firmy oferujące czyszczenie BIK usuwają z naszej historii kredytowej informacje, które powinny być atutem w relacjach z instytucjami finansowymi.

Zmiany lub usunięcia informacji można dokonać wyłącznie w sytuacji, gdy są one nieaktualne lub błędne. Musi się to odbyć na wniosek instytucji, która te dane przekazała. BIK nie może samodzielnie modyfikować ani usuwać przechowywanych danych. Jest jedynie ich administratorem.

Jeśli zauważysz jakąkolwiek nieścisłość w informacjach na swój temat, zwróć się do banku lub SKOK-u, który przekazał te dane do BIK.

Mit 3. BIK to „czarna lista" dłużników

 

Nieprawda!

Aż 90% informacji zgromadzonych w BIK to informacje pozytywne, a więc dotyczące zobowiązań regulowanych w terminie.

Banki oraz SKOK-i, zgodnie z przepisami prawa, przekazują do BIK informacje o Twoich kredytach. Niezależnie od tego czy raty są spłacane w terminie, czy nie. W ten sposób powstaje Twoja historia kredytowa. Od rejestru zadłużeń (tzw. czarnej listy) różni ją to, że zawiera informacje dotyczące wyłącznie zobowiązań kredytowych. Od rejestru zadłużeń różni ją także to, że zawiera wszystkie informacje o spłatach – pozytywne i negatywne.

Regulując zobowiązania terminowo, możesz zbudować dobrą historię kredytową i ułatwić sobie uzyskanie kredytu w przyszłości.

Mit 4. Kredyt „bez BIK" to dobre rozwiązanie

 

Nieprawda!

Firmy oferujące pożyczki „bez BIK" nie weryfikują klienta w Biurze Informacji Kredytowej, a więc nie sprawdzają historii kredytowej swoich klientów. Nie dbają tym samym o to, czy stać ich na spłacanie kolejnych rat. Powoduje to często powstanie tzw. spirali długów, z której ciężko jest się wydostać.

Kolejna pożyczka wydaje się szansą na spłatę starych zobowiązań, niestety w wielu przypadkach odsetki powodują jeszcze większe długi. To, co z pozoru wydaje się wygodnym i mało kłopotliwym rozwiązaniem, może w konsekwencji doprowadzić do prawdziwych dramatów życiowych.

Mit 5. Lepiej nie być w BIK-u

 

Nieprawda!

W BIK-u jest każdy, kto miał chociaż jedno zobowiązanie kredytowe. Nie jest istotne czy była to karta kredytowa, kredyt, poręcznie kredytu czy limit w rachunku. Nie ma również znaczenia, czy zadłużenie było spłacane w terminie, czy nie. Jedyny sposób na to, żeby nie być w BIK-u, to nie mieć historii zobowiązań kredytowych.

Banki chętniej udzielają kredytów osobom, które wcześniej miały już inne zobowiązania. Dlatego lepiej być w BIK-u i dbać o własną historię kredytową.