Aplikacja BIK

Sprawdzaj BIK w telefonie!

 
  • Zdolność kredytowa
  • Ocena punktowa

Jak korzystać z karty kredytowej?

Nieprzewidziane sytuacje i nagłe wypadki mogą prowadzić do pilnej potrzeby skorzystania z dodatkowej gotówki. Aby zyskać takie wsparcie, nie musisz jednak sprawdzać ofert firm pożyczkowych. Istnieje bowiem alternatywa w postaci karty kredytowej, która pozwoli Ci skorzystać ze wsparcia finansowego. Zanim jednak się na nią zdecydujesz, powinieneś dowiedzieć się, czym jest i jaka jest zasada jej działania. Sprawdź też, jak mądrze i efektywnie korzystać z karty kredytowej!

Czym jest karta kredytowa?

Zanim dowiesz się, jak korzystać z karty kredytowej, powinieneś dokładnie wiedzieć, czym tak naprawdę ona jest. To rodzaj kredytu, który może zostać przyznany po sprawdzeniu przez bank Twojej zdolności kredytowej. Posiada określony limit pożyczkowy, z jakiego możesz skorzystać. Przy płatności kartą, pieniądze są pobierane nie z rachunku osobistego, ale właśnie z karty kredytowej. Środki z limitu możesz przeznaczyć zarówno na zakupy w sklepie stacjonarnym i internetowym, jak też do wypłacania gotówki (w placówce banku lub z bankomatu). Ostatnia z opcji jest jednak bardzo droga, dlatego lepiej z niej nie korzystać.

Karta kredytowa to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dzięki niej zyskujesz dostęp do dodatkowej gotówki (w ramach określonego limitu), którą możesz dowolnie dysponować bez konieczności składania za każdym razem wniosku o kredyt (jak w przypadku zwykłych kredytów i pożyczek). Co więcej, możesz uzyskać ją nawet w banku, w którym nie masz założonego rachunku – wystarczy tylko, że posiadasz odpowiednią zdolność kredytową. To właśnie od niej zależy zarówno decyzja banku, jak też kwota limitu, z jakiej będziesz mógł skorzystać.

Pamiętaj jednak, że wszystko ma swoje zalety i wady. Tak też jest w przypadku karty kredytowej. Twoim obowiązkiem jest terminowe regulowanie wykorzystanych środków, choć nie musisz zawsze zwracać całości – możesz spłacać tzw. kwoty minimalne, a do tego skorzystać z okresu bezodsetkowego, który daje Ci więcej czasu (nawet 50-60 dni). Nie zmienia to faktu, że łatwy dostęp do gotówki może doprowadzić do powstania długu, dlatego tak istotna jest wiedza na temat tego, jak korzystać z karty kredytowej.

Różnice między kartą kredytową a płatniczą

Na pierwszy rzut oka różnice między kartą kredytową a płatniczą są niemal niezauważalne. Wyglądają one bardzo podobnie i za pomocą każdej nich możesz płacić w dowolnym sklepie (również zbliżeniowo czy przez Internet, podając dane niezbędne do transakcji), a nawet wypłacać pieniądze z bankomatu.

Różnica jest jedna, ale znacząca – używając karty płatniczej, płacisz pieniędzmi znajdującymi się na Twoim rachunku bankowym. W przypadku karty kredytowej korzystasz ze środków banku i nie obciążasz swojego rachunku. W efekcie wszelkie pobrane środki musisz uregulować w określonym terminie – w przeciwnym razie bank zacznie naliczać odsetki.

Karta kredytowa – jak korzystać?

Konieczność spłaty karty kredytowej powoduje, że warto traktować ją tak samo, jak zaciąganą w banku lub innej instytucji finansowej, pożyczkę. Dostęp do szybkiej gotówki, bez konieczności pobierania pieniędzy z własnego rachunku bankowego, może uśpić czujność i doprowadzić do długu. Zobowiązanie powinno być regulowane w wyznaczonym terminie – w przeciwnym razie nawet jeden dzień zwłoki doprowadzi do naliczenia odsetek ustawowych.

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

  • Spłacaj kartę terminowo. Nie możesz dopuścić do opóźnienia, ponieważ bank naliczy odsetki. Niespłacenie zobowiązania może również doprowadzić do wszczęcia procesu windykacyjnego, który narazi Cię na dodatkowe koszty albo wypowiedzenia przez bank umowy karty, w wyniku czego będziesz musiał spłacić cały dług wraz z odsetkami i innymi kosztami.
  • Spłacaj całość zadłużenia. Tylko dzięki temu nie będziesz ponosić kosztów związanych z korzystaniem z karty kredytowej. Pamiętaj, że możesz korzystać z okresu bezodsetkowego, który pozwala Ci na spłatę zobowiązania jeszcze przez wskazany przez bank czas po okresie rozliczeniowym (łącznie na uregulowanie zadłużenia masz więc nawet 50-60 dni).
  • Płać kartą wyłącznie za zakupy w Internecie lub sklepie. Wypłacanie gotówki z banku powoduje naliczenie odsetek oraz prowizji, która stanowić będzie dla Ciebie dodatkowy koszt. Co więcej, okres bezodsetkowy nie dotyczy transakcji gotówkowych, dlatego wypłacając gotówkę z bankomatu staraj się korzystać ze swojej karty debetowej.
  • Nie używaj z karty kredytowej po wykorzystaniu limitu. W niektórych przypadkach nawet po przekroczeniu limitu płacenie nią nadal jest możliwe, co jednak wiąże się z naliczaniem dodatkowych, wysokich opłat przez bank.

Pamiętaj również o tym, że korzystając z karty kredytowej, budujesz swoją historię w BIK. Płacąc regularnie wszelkie zadłużenia, możesz poprawić swoją zdolność kredytową, co pozwoli Ci łatwiej pozyskać finansowanie w przyszłości. Działa to również w drugą stronę – wszelkie opóźnienia w płatnościach znacząco obniżają Twoją zdolność kredytową.

Czy warto złożyć wniosek o kartę kredytową?

Tak, ale tylko wtedy, jeżeli masz pewność, że będziesz w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązania. Przed złożeniem wniosku do konkretnego banku dokładnie porównaj oferty, sprawdź wszelkie koszty oraz dopasuj limit do własnych potrzeb. I co najważniejsze – jeszcze przed pierwszą transakcją sprawdź, jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej!

Raport BIK

Chcesz wziąć kredyt? Sprawdź najpierw, jakie dane na Twój temat widzi instytucja finansowa.

Więcej o raporcie

Przeczytaj również