• Ocena punktowa
 • Zdolność kredytowa

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak mówi ustawa Prawo bankowe, przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Jest ona najważniejszym elementem procedury kredytowej i od niej właśnie zależy czy bank udzieli nam kredytu czy też nie.

Aby zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu warto się do tego należycie przygotować analizując te elementy, które mają wpływ na zdolność kredytową.

Dochody i forma zatrudnienia

Żeby pożyczać musisz zarabiać. Nie bez znaczenia jest jednak forma zatrudnienia, dzięki której uzyskujesz dochody. Umowa o pracę to zdecydowanie ten wariant, który wpływa dobrze na Twoją zdolność kredytową.

W przypadku umowy o dzieło czy samozatrudnienia bank ma mniejszą pewność co do stabilności twoich zarobków i prawdopodobnie konieczne będzie przekonanie go co do ich stabilności. Mniej oczywista jest kwestia dochodów mikroprzedsiębiorców. W tym przypadku właściwym dokumentem potwierdzającym ich wysokość będzie zeznanie podatkowe.

Zobowiązania – kredyty, pożyczki, karty kredytowe

Mówiąc wprost – najlepiej gdybyś nie miał żadnych, jeśli jednak jakieś posiadasz pomyśl o porządkach. Rata aktualnie spłacanego kredytu i limit na karcie, nawet jeśli używasz jej bardzo rzadko, obniża Twoją zdolność.

Jeśli więc możesz obejść się bez karty zrezygnuj z niej. Jeśli posiadasz limit w koncie osobistym, zrób to samo. Zanim poręczysz komuś kredyt zastanów się – on również obniży Twoją zdolność kredytową.

Historia kredytowa w BIK

Zanim złożysz w banku wniosek kredytowy zajrzyj do BIK i sprawdź swoją historię kredytową. Zrobisz to bez wychodzenia z domu na www.bik.pl. Z Raportu BIK dowiesz się jakie informacje na Twój temat przekazywały do BIK banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe. Pamiętaj, że do tych samych informacji dotrze Twój przyszły kredytodawca.

Może się okazać, że w bazie BIK znajdują się nieaktualne lub nieprawidłowe dane. Sprawdzając swoją historię będziesz miał szanse je skorygować dane zanim sprawdzi je bank. Dobra historia to Twój atut. Brak historii kredytowej działa na Twoją niekorzyść.

Czas

Okres kredytowania ma istotne znaczenie z dwóch powodów. Im dłuższy kredyt, tym więcej zapłacimy za jego obsługę. Jednak wydłużenie okresu kredytowania może obniżyć wysokość miesięcznej raty, co ma bezpośredni wpływ na zdolność kredytową.

Dobre towarzystwo

Rodzice, partner, partnerka, rodzeństwo to potencjalnie dobrzy kandydaci do wspólnego kredytu. Takie rozwiązanie nie tylko poprawia zdolność kredytową, ale jednocześnie daje dodatkowe zabezpieczenie dla banku. Zastanów się więc czy nie warto wziąć kredytu wspólnie.

Równe raty

Choć perspektywa spłacania coraz niższych rat może być kusząca, to jednak te początkowe najwyższe raty bank będzie uwzględniał w kalkulacji naszej zdolności kredytowej. Dlatego też lepiej wybrać kredyt o równych ratach kapitałowo-odsetkowych, aby zwiększyć swoje szanse na pozytywną decyzję kredytową.

Waluta

Kredyt w obcej walucie niesie ze sobą ryzyko zmiany kursów. Z pewnością większość z nas ma przed oczami niedawną przeszłość i drastyczny wzrost kursu szwajcarskiego franka. W związku z taką ewentualnością bank wymaga od przyszłych kredytobiorców walutowych zdolności kredytowej wyższej o 20% niż dla kredytu o tej samej kwocie wyrażonej w złotówkach. Złote górą!

6 zasad budowania dobrej historii kredytowej

 • Spłacaj swoje kredyty w terminie

  To najważniejszy element budowania dobrej historii kredytowej.
 • Monitoruj swoją historię, aby mieć nad nią kontrolę

  W ten sposób wychwycisz każdą nieprawidłowość.
 • Korzystaj z kredytów na drobne rzeczy

  W ten sposób budujesz obraz rzetelnego kredytobiorcy. Jeśli nie masz historii kredytowej, jesteś dla banku anonimowym kredytobiorcą.
 • Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie

  Umożliwisz dostęp kredytodawcom do swojej dobrej historii kredytowej.
 • Mierz siły na zamiary

  Nie bierz zbyt wielu kredytów i nie spłacaj jednego drugim. Można w ten sposób wpaść w pętlę zadłużenia.
 • Rozmawiaj z kredytodawcą

  Jeśli masz problemy ze spłatą kredytu, ustal z bankiem nowe zasady spłaty.

Raport BIK

Chcesz wziąć kredyt? Sprawdź najpierw, jakie dane na Twój temat widzi instytucja finansowa.

Więcej o raporcie

Przeczytaj również