Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Dobra historia zależy przede wszystkim od terminowej spłaty wszystkich swoich kredytów. Spłacasz wszystko w terminie = masz dobrą historię. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak świadomie budować swoją historię kredytową.
Korzystaj mądrze z kredytów
Każdy kredyt spłacony w terminie wpływa pozytywnie na Twoją historię kredytową. Warto więc rozważyć np. zakup jakiegoś sprzętu na raty albo wzięcie drobnego kredytu, szczególnie jeśli w przyszłości planujesz ubiegać się np. o kredyt hipoteczny. W ten sposób zaczniesz budować swój obraz rzetelnego kredytobiorcy.
Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie
Dzięki temu instytucje finansowe będą widzieć, że Twoje wcześniejsze kredyty były spłacane w terminie. Bez tej zgody Twoja historia kredytowa będzie ograniczała się tylko do aktualnych kredytów albo tych spłacanych z opóźnieniami.
Nie bierz zbyt wielu kredytów na raz
Terminowość spłat kredytów to ważny, ale nie jedyny czynnik wpływający na Twoją historię kredytową. Banki sprawdzą też w BIK, ile masz aktualnie kredytów - żeby ocenić, czy kolejny kredyt nie obciąży Cię za bardzo. Złym pomysłem jest też spłacanie jednego kredytu drugim, bo w ten sposób możesz wpaść w pętlę zadłużenia.
Kontroluj swoją historię kredytową
Sprawdzaj regularnie swoją historię kredytową w BIK. W ten sposób wychwycisz ewentualne nieprawidłowości. Możesz też zobaczyć, co banki widzą na Twój temat - jest to ważne szczególnie, gdy zamierzasz złożyć wniosek o kredyt.
W razie kłopotów ze spłatą rozmawiaj z bankiem
Jeśli masz lub przewidujesz problemy ze spłatą kredytu, skontaktuj się z bankiem i spróbuj wynegocjować nowe zasady spłaty. Im dłużej zalegasz ze spłatą, tym bardziej pogarszasz swoją historię kredytową.
Zakupy bez konieczności natychmiastowego wydawania pieniędzy brzmią jak spełnienie marzeń? Ta właśnie działa Buy Now Pay Later (BNPL), czyli mechanizm odroczonej płatności. To coraz popularniejszy sposób na finansowanie zakupów, dzięki któremu możesz spełnić swoją potrzebę lub zachciankę natychmiast, bez czekania, aż zbierzesz odpowiednie fundusze. Jak dokładnie działają płatności odroczone? Kto może z nich skorzystać i czy warto? Sprawdź!
więcejUdzielając Ci kredytu, bank musi sprawdzić, na ile prawdopodobne jest, że spłacisz zobowiązanie w terminie. Dlatego, przed podjęciem decyzji kredytowej, weryfikuje Twoją sytuację finansową oraz historię w BIK. Czasami prosi też o zabezpieczenie kredytu. Co to takiego? Jakie rodzaje zabezpieczeń stosują banki?
więcejW Polsce jest ponad 6 milionów emerytów, przy czym średnia wysokość świadczenia pobieranego z ZUS nie przekracza 3000 zł. Nie dziwi więc fakt, że emeryci – w przypadku konieczności poniesienia większych wydatków – mogą szukać wsparcia w banku. Czy jednak kredyt jest dla emeryta dostępny? Do jakiego wieku można go otrzymać?
więcej