Od czego zależy dobra historia kredytowa?

Dobra historia zależy przede wszystkim od terminowej spłaty wszystkich swoich kredytów. Spłacasz wszystko w terminie = masz dobrą historię. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak świadomie budować swoją historię kredytową.

Korzystaj mądrze z kredytów
Każdy kredyt spłacony w terminie wpływa pozytywnie na Twoją historię kredytową. Warto więc rozważyć np. zakup jakiegoś sprzętu na raty albo wzięcie drobnego kredytu, szczególnie jeśli w przyszłości planujesz ubiegać się np. o kredyt hipoteczny. W ten sposób zaczniesz budować swój obraz rzetelnego kredytobiorcy.

Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie
Dzięki temu instytucje finansowe będą widzieć, że Twoje wcześniejsze kredyty były spłacane w terminie. Bez tej zgody Twoja historia kredytowa będzie ograniczała się tylko do aktualnych kredytów albo tych spłacanych z opóźnieniami.

Nie bierz zbyt wielu kredytów na raz
Terminowość spłat kredytów to ważny, ale nie jedyny czynnik wpływający na Twoją historię kredytową. Banki sprawdzą też w BIK, ile masz aktualnie kredytów - żeby ocenić, czy kolejny kredyt nie obciąży Cię za bardzo. Złym pomysłem jest też spłacanie jednego kredytu drugim, bo w ten sposób możesz wpaść w pętlę zadłużenia.

Kontroluj swoją historię kredytową
Sprawdzaj regularnie swoją historię kredytową w BIK. W ten sposób wychwycisz ewentualne nieprawidłowości. Możesz też zobaczyć, co banki widzą na Twój temat - jest to ważne szczególnie, gdy zamierzasz złożyć wniosek o kredyt.

W razie kłopotów ze spłatą rozmawiaj z bankiem
Jeśli masz lub przewidujesz problemy ze spłatą kredytu, skontaktuj się z bankiem i spróbuj wynegocjować nowe zasady spłaty. Im dłużej zalegasz ze spłatą, tym bardziej pogarszasz swoją historię kredytową.

Przeczytaj również