Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Korzystasz z ustawowych wakacji kredytowych dla kredytu hipotecznego? Sprawdź w Raporcie BIK, jak teraz wygląda Twoja historia kredytowa.
W Raporcie BIK znajdziesz wszystkie informacje o swoich kredytach – również o skorzystaniu z wakacji kredytowych:
Banki na bieżąco przekazują informacje o wakacjach kredytowych do BIK.
Dlatego Raport BIK warto sprawdzać cyklicznie.
Potrzebny będzie dowód osobisty i przelew weryfikacyjny na 1 zł.
Otrzymasz e-mail z linkiem weryfikacyjnym
Masz już konto? Zaloguj się
Bank ma 7 dni na przekazanie do BIK informacji o tym, że korzystasz z ustawowych wakacji kredytowych. Dopiero po przekazaniu tych danych do BIK informacja o zawieszeniu spłaty będzie widoczna w Twoim Raporcie BIK. Jeśli złożyłeś wniosek o zawieszenie spłaty kilku rat – informacje o wakacjach kredytowych będą przekazywane przez bank sukcesywnie, w miesiącu, którego zawieszenie spłaty dotyczy.
Fakt skorzystania z wakacji kredytowych jest przekazywany do BIK. To, w jaki sposób ta informacja będzie interpretowana, zależy od polityki kredytowej danego banku czy instytucji finansującej, w której złożysz wniosek o kredyt lub pożyczkę. BIK nie decyduje o przyznaniu finansowania – jest to zawsze samodzielna decyzja podmiotu, w którym starasz się o kredyt/pożyczkę.
Ustawowe wakacje kredytowe obowiązują od momentu złożenia wniosku o nie – składając wniosek, wskazujesz w jakim miesiącu chcesz zawiesić spłatę kredytu. Bank ma 7 dni na przekazanie do BIK informacji, że korzystasz z wakacji kredytowych. W Raporcie BIK znajdziesz informację o wakacjach kredytowych zawsze przy kredycie aktualnie objętym wakacjami – bez wskazania dokładnej daty od kiedy one obowiązują.
W BIK znajdują się informacje o Twoich kredytach i pożyczkach oraz o tym, czy spłacasz je w terminie. Sięgają po nie instytucje finansowe, gdy rozpatrują Twój wniosek kredytowy. Robią to, by oszacować ryzyko związane z udzieleniem Ci kredytu lub pożyczki.
Podstawa prawna:
art. 105 ust. 4 – 4i oraz art. 105 a ustawy Prawo bankowe.