Uważaj na oszustów!

 

Mogą oni zadzwonić do Ciebie, podając się za pracownika BIK lub banku. Czasem oszuści wysyłają najpierw SMS, żeby powołać się na niego podczas rozmowy.

Coraz częściej oszuści próbują podszywać się pod różne instytucje finansowe, w tym banki lub BIK. Potrafią przy tym podrobić numer telefonu z którego dzwonią w taki sposób, że Ty faktycznie zobaczysz na ekranie numer, a nawet nazwę instytucji, pod którą się podszywają.

Pretekstem do rozmowy jest np. informacja, że zlecono duży przelew z Twojego konta albo że przyjęto Twój wniosek o kredyt – i potrzebna jest dodatkowa weryfikacja Twoich danych. Kiedy zaprzeczysz, że wykonujesz takie operacje, Twój rozmówca zapewne poinformuje Cię, że ktoś włamał się na Twoje konto i zaoferuje „pomoc”
w zablokowaniu rzekomej próby wyłudzenia.  

Zwykle celem takiego kontaktu jest próba wyłudzenia od Ciebie danych dostępowych do Twojego konta bankowego lub np. skłonienie Cię do zainstalowania oprogramowania, które umożliwi im przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem. W efekcie oszuści mogą wyczyścić Twoje konto bankowe, a nawet wyłudzić kredyt lub pożyczkę na Twoje dane.

Jak się przed tym bronić?

  • Nigdy nie kontynuuj podejrzanych rozmów. Jeśli masz wątpliwość, czy rozmawiasz z pracownikiem BIK, przerwij rozmowę i zadzwoń na naszą infolinię
    22 348 44 44. Potwierdź, czy ktoś z BIK faktycznie się z Tobą kontaktował.
  • Pamiętaj, że pracownicy BIK ani banków nigdy nie pytają przez telefon o dane do logowania do Twojego konta (login, hasło) ani kody do autoryzacji transakcji
    w bankowości internetowej. Nikomu nie zdradzaj tych danych!
  • Nigdy nie zgadzaj się na instalowanie żadnych programów/aplikacji na Twoim urządzeniu, które rzekomo mają uchronić Cię przed oszustwem.
  • Pamiętaj, że BIK nie wysyła nigdy SMS-ów z informacją, że ktoś się z Tobą skontaktuje. Jeśli dostaniesz takiego SMS, zachowaj czujność.

 

Alerty BIK chronią przed wyłudzeniami na Twoje dane

Może zdarzyć się, że Twoje dane osobowe dostaną się w niepowołane ręce, np. w wyniku jakiegoś wycieku danych. Warto więc rozważyć aktywację Alertów BIK. Dzięki temu dostaniesz SMS za każdym razem, kiedy ktoś złoży wniosek o kredyt lub pożyczkę na Twoje dane. Jeśli to nie Ty starasz się o kredyt, masz szanse zapobiec wyłudzeniu. Więcej o Alertach BIK>>>