Alerty BIK

Dowiesz się od razu o każdej próbie wyłudzenia kredytu
na Twoje dane lub o opóźnieniach w spłacie kredytów i innych zobowiązań.

Aktywuj alerty teraz

Dlaczego warto aktywować Alerty BIK?

 • Chronisz się przed wyłudzeniem
  Dostaniesz SMS i e-mail, gdy w BIK pojawią się informacje o próbie uzyskania kredytu na Twoje dane. Powiadomimy Cię również, kiedy ktoś zapyta o Ciebie w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Dzięki temu dowiesz się np., że ktoś chce wyłudzić abonament komórkowy lub w Twoim imieniu zawiera umowę na dostawę gazu.

 • Kontrolujesz terminowość spłat swoich zobowiązań
  Wyślemy Ci SMS i e-mail, gdy do BIK wpłynie informacja o opóźnieniu w spłacie Twojego kredytu. Powiadomimy Cię również, Kiedy zostaniesz wpisany jako dłużnik do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Wpis do Rejestru może skutkować tym, że np. dostawca prądu lub Internetu odmówi podpisania z Tobą umowy.

 • Śpisz spokojnie
  Alerty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Aktywujesz raz i nie martwisz się o wyłudzenia lub opóźnienia w spłacie. Raz w miesiącu powiadomimy Cię, że nie było niepokojących informacji na Twój temat.

Rodzaje powiadomień

W ramach usługi Alerty BIK wysyłamy 4 rodzaje powiadomień.

 • Ochrona antywyłudzeniowa
  W jakiej sytuacji? Każdy właściciel dowodu osobistego jest potencjalnie narażony na jego utratę lub kradzież danych osobowych.
  Po co? Masz szansę zapobiec wyłudzeniom na Twoje dane.
  Co zyskujesz? Nie musisz obawiać się, że ktoś bez Twojej wiedzy zaciąganie kredyt lub inne zobowiązanie w Twoim imieniu.
  Jak to działa? Dostaniesz powiadomienie SMS i/lub e-mail w momencie, gdy do BIK lub BIG InfoMonitor wpłynie zapytanie o Twoje dane.

  Jeśli to nie Ty zaciągasz kredyt lub inne zobowiązanie, i nie jesteś klientem instytucji, która zapytała o Twoje dane, może to oznaczać, że ktoś się pod Ciebie podszywa i próbuje zaciągnąć zobowiązanie na Twoje dane. Masz szansę zapobiec wyłudzeniu.

  Dzięki informacji o tym, która instytucja i kiedy pytała o Twoje dane, możesz wyjaśnić powód zapytania. Jeśli utraciłeś dokument tożsamości, BIK przekaże informację o tym do instytucji finansowej.
 • Kontrola finansów
  W jakiej sytuacji? Dla osób, które spłacają kredyt lub mają inne cykliczne zobowiązania.
  Po co? Wiesz, kiedy pogarsza się Twoja historia kredytowa i wiarygodność finansowa.
  Co zyskujesz? Możesz uniknąć sytuacji, w której nie wiesz o zarejestrowanym opóźnieniu w spłacie zobowiązań. Unikniesz rozczarowania, gdy np. bank z tego powodu odmówi Ci kredytu albo operator telefonii komórkowej odmówi Ci abonamentu.
  Jak to działa? Dostaniesz powiadomienie SMS i/lub e-mail w momencie, gdy do BIK wpłynie informacja o zaległości w spłacie Twojego lub poręczonego przez Ciebie kredytu.

  Powiadomimy Cię także, gdy w BIG InfoMonitor zostanie odnotowane opóźnienie w spłacie Twoich zobowiązań, np. faktur za telefon czy telewizję kablową.

  Masz szansę szybko wyjaśnić sprawę. Im krócej zalegasz ze spłatą, tym mniej szkodzisz swojej historii kredytowej i wiarygodności finansowej.
 • Informacja o zmianie
  W jakiej sytuacji? Dla osób, które spłacają kredyt lub mają inne cykliczne zobowiązania.
  Po co? Wiesz, że informacje o Twoich kredytach i zobowiązaniach są przekazywane prawidłowo.
  Co zyskujesz? Pewność, że banki i inne firmy przekazują aktualne informacje na temat statusu Twoich zobowiązań.
  Jak to działa? Dostaniesz powiadomienie e-mail, gdy do BIK wpłynie informacja o zamknięciu zobowiązania kredytowego na Twoje dane.

  Powiadomimy Cię także, gdy do BIG InfoMonitor wpłynie aktualizacja informacji o zaległości w spłacie Twoich zobowiązań finansowych, informacja o terminowej spłacie Twoich zobowiązań finansowych lub nastąpi ich aktualizacja.
 • Komunikat cykliczny
  W jakiej sytuacji? Każdy właściciel dowodu osobistego jest potencjalnie narażony na jego utratę lub kradzież danych osobowych.
  Po co? Możesz spać spokojnie.
  Co zyskujesz? Pewność, że w ostatnim czasie w BIK oraz BIG InfoMonitor nie pojawiły się niepokojące informacje na Twój temat.
  Jak to działa? Raz w miesiącu otrzymasz potwierdzenie, że nie odnotowaliśmy nowego kredytu na Twoje dane oraz nie wpłynęło żadne zapytanie o Twoje dane.

Aktywuj Alerty BIK

Alerty BIK możesz aktywować jako pojedynczą usługę lub w pakiecie z usługami dodatkowymi.

Tylko Alerty

24 zł / rok

Alerty w pakiecie

Alerty i usługi dodatkowe

99 zł / rok

Dlaczego pakiet się opłaca:

Zobacz szczegóły Zwiń szczegóły
Oferta promocyjna

Jak aktywować Alerty BIK?

Aby aktywować Alerty BIK, należy założyć konto w portalu BIK. Zrobisz to w kilka minut, bez wychodzenia z domu.

Masz już konto w portalu BIK? Zaloguj się i wybierz odpowiednią ofertę

Wypełniasz formularz

Przygotuj numer dowodu osobistego oraz PESEL

Wypełnij formularz

Masz już konto? Zaloguj się

Potwierdzasz tożsamość
Ustanawiasz hasło i logujesz się

Otrzymasz e-mail z linkiem weryfikacyjnym

Zatwierdzasz ofertę i aktywujesz Alerty

Alerty aktywują się od razu po dokonaniu płatności

Bezpieczeństwo danych

Dane zgromadzone w BIK chronione są tajemnicą bankową. Dlatego w procesie rejestracji poprosimy Cię o potwierdzenie tożsamości. Wybierz opcję skan dokumentu tożsamości, a całość nie potrwa dłużej, niż kilka minut.

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania związane z Alertami BIK

 • W jakiej formie wysyłane są alerty?

  Alert dostaniesz w postaci SMS i e-maila - w zależności od wybranej formy powiadomień. Możesz je skonfigurować samodzielnie w Panelu Użytkownika.

  Szczegółowe informacje o otrzymanym Alercie prezentowane są w Panelu Użytkownika, w zakładce Alerty. Sprawdzisz tam np. w związku z jakim kredytem bank zapytał o Twoje dane w BIK albo który z Twoich kredytów nie jest spłacany terminowo.

 • Co robić, gdy dostanę alert chroniący przed wyłudzeniem kredytu?

  Jeśli otrzymałeś taki alert, oznacza to, że instytucja finansowa zapytała właśnie o Twoje dane. Złożenie zapytania do BIK jest standardową procedurą kredytową.

  Jeżeli jesteś klientem tej instytucji lub miałeś z nią kontakt, to możliwe, że jest przygotowywana dla Ciebie oferta.

  Jeżeli właśnie ubiegasz się o kredyt lub zgodziłeś się poręczyć komuś kredyt, nie ma powodu do niepokoju. Nie musisz podejmować żadnych kroków. Alert jest dodatkowym potwierdzeniem, że Twój wniosek jest rozpatrywany.

  Jeśli natomiast nie jesteś klientem tej instytucji, w ostatnim czasie nie składałeś wniosku o kredyt, nie kupowałeś niczego na raty ani nie poręczałeś nikomu kredytu, istnieje ryzyko, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na Twoje dane. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeżeli ostatnio lub w przeszłości zgubiłeś swój dowód osobisty lub został on skradziony.

  Jak najszybciej skontaktuj się z BIK, dzwoniąc pod numer 22 348 4444. Pomożemy Ci ustalić, czy faktycznie masz się czego obawiać.

  Aby sprawdzić szczegóły alertu, zaloguj się do Panelu Użytkownika.

 • Jak BIK pomoże mi w wyjaśnieniu próby wyłudzenia kredytu?

  Gdy skontaktujesz się Centrum Obsługi Klienta, nastąpi wyjaśnienie okoliczności otrzymania alertu. Jeśli uznamy, że podejrzenie co do możliwości popełnienia lub usiłowania wyłudzenia kredytu lub innego rodzaju oszustwa jest zasadne, przekażemy do banku lub instytucji współpracującej z BIK informację o kwestionowaniu zapytania.

  Przekazana do banku lub instytucji współpracującej z BIK informacja będzie zawierać:

  • Dane osobowe w postaci: imienia, nazwiska, numeru PESEL, serii i numeru dowodu osobistego
  • Dane dot. zapytania
  • Numer telefonu, adres e-mail
  • Powód kwestionowania zapytania

  Kontaktując się z Centrum Obsługi Klienta w celu wyjaśnienia okoliczności otrzymania alertu, wyrażasz zgodę na przekazanie powyższych danych do banku lub instytucji współpracującej z BIK, w celu dalszej obsługi zgłoszenia.

 • Co robić, gdy dostanę alert informujący o pogorszeniu historii kredytowej?

  Możesz sprawdzić szczegóły kredytu, którego dotyczy alert w Raporcie BIK.

  Jeśli faktycznie zalegasz ze spłatą raty, jak najszybciej ureguluj zaległość. Dłuższe opóźnienia w spłacie mają negatywny wpływ na Twoją historię kredytową.

  Jeśli zaległość dotyczy poręczonego kredytu, poproś o wyjaśnienia osobę, której poręczyłeś kredyt.

  Jeśli wszystko było spłacane w terminie, skontaktuj się z instytucją finansową, której nazwę znajdziesz w Alercie, w celu wyjaśnienia sprawy.

 • Gdzie znajdę dodatkowe informacje o Alertach BIK?

  Dodatkowe informacje znajdują się w karcie produktu.

  Karta produktu Alerty BIK

Jak uniknąć kradzieży tożsamości

Zobacz pozostałe usługi