Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Twojej firmie udało się pozyskać obiecującego kontrahenta? Powstrzymaj na chwilę entuzjazm i daj sobie czas na jego sprawdzenie. Dzięki temu możesz uchronić swój biznes przed finansową katastrofą. Zaufanie to za mało. Poznaj cztery konkretne sposoby na sprawdzenie kontrahenta, które pomogą Ci działać bezpiecznie i odpowiedzialnie.
Nawet firma, która z pozoru wygląda na solidną, może być obciążona długami, zaległościami wobec ZUS czy urzędu skarbowego. Może też regularnie opóźniać się z płatnościami, wpływając przez to negatywnie na płynność finansową swoich partnerów biznesowych. Sprawdzenie wiarygodności kontrahenta to nie przejaw braku zaufania, ale rozsądne podejście do współpracy biznesowej.
Dzięki dostępnym narzędziom możesz sprawdzić, czy:
· firma rzeczywiście istnieje i działa legalnie,
· nie zalega z opłatami wobec instytucji publicznych,
· nie figuruje w rejestrach dłużników,
· w przeszłości wywiązywała się z umów.
Dzięki temu zyskujesz przede wszystkim bezpieczeństwo. Oczywiście nie da się wykluczyć, że rzetelna dotąd firma nagle przestanie płacić, ale ryzyko jest znacznie mniejsze.
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie kontrahenta. Wybór metody zależy od tego, jakie konkretne dane Cię interesują. Poniżej znajdziesz cztery skuteczne narzędzia – koniecznie sprawdź ostanie, które jest najbardziej rozbudowane.
Może się to wydawać oczywiste, ale nie jest. Jeśli masz do czynienia z nieuczciwą osobą, może ona podać Ci fałszywe dane firmy. Dlatego zawsze warto zweryfikować, czy:
· firma faktycznie istnieje,
· podane przez kontrahenta dane (nazwa, nazwiska, adres, NIP itp.) zgadzają się z danymi rejestrowymi,
· firma nie znajduje się obecnie w stanie upadłości lub likwidacji, czy działalność nie jest zawieszona itp.
Te podstawowe dane możesz znaleźć w bazie CEIDG (dla jednoosobowych działalności gospodarczych) lub KRS (dla spółek prawa handlowego).
Rzetelny kontrahent nie powinien zalegać z obowiązkowymi opłatami wobec państwa. Co prawda nie możesz samodzielnie sprawdzić informacji na ten temat, ale możesz poprosić o zaświadczenia o niezaleganiu:
· z Urzędu Skarbowego,
· z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
To dokumenty, które kontrahent może uzyskać na własny wniosek i przekazać do wglądu. Odmowa lub przeciąganie w czasie powinny być traktowane jako sygnał ostrzegawczy, którego nie warto ignorować.
Bardzo ważnym elementem procedury sprawdzenia kontrahenta jest upewnienie się, że nie ma on długów wobec innych podmiotów gospodarczych. W przeciwnym razie istnieje duże prawdopodobieństwo, że Tobie również nie zapłaci.
W Polsce działa kilka instytucji, które gromadzą informacje o niesolidnych płatnikach. Jedną z nich jest Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Korzystając z oferty BIK dla firm, masz dostęp do danych z bazy BIG InfoMonitor – dzięki temu sprawdzisz, czy Twój kontrahent nie jest wpisany na listę dłużników. Co więcej, za pośrednictwem BIK możesz też sam wpisać swojego dłużnika do tej bazy. W ten sposób zmobilizujesz go do spłaty i dodatkowo ostrzeżesz innych przedsiębiorców przed współpracą z nieuczciwym kontrahentem.
Nie masz czasu na samodzielne sprawdzanie różnych baz? Istnieje prostsze rozwiązanie –pobranie Raportu Weryfikacja Kontrahenta z BIK. Wystarczy podać numer NIP firmy, którą chcesz sprawdzić. W kompleksowym i przejrzystym raporcie znajdziesz najważniejsze dane zebrane z różnych baz zewnętrznych oraz dane z rejestru BIG InfoMonitor. Dzięki temu szybko sprawdzisz:
· wskaźnik ryzyka współpracy z danym kontrahentem
· pełne dane rejestrowe firmy
· historię działalności firmy i dane o jej zarządzie
· dane finansowe firmy
· informacje o zaleganiu z płatnościami
Dane są przedstawione w przejrzysty sposób, w formie czytelnej analizy z kolorowymi oznaczeniami. Dzięki temu już na pierwszy rzut oka możesz ocenić, jakie jest ryzyko współpracy z danym podmiotem oraz sprawdzić, z czego wynika taka ocena.
Raport jest dostępny w ofercie firmowej BIK. Mogą z niego skorzystać małe i średnie firmy, które mają konto firmowe w BIK.
Sprawdzenie kontrahenta przed podpisaniem umowy to jedno. Ale przecież nie ma pewności, że za miesiąc lub pół roku sytuacja finansowa firmy się nie pogorszy – a to z kolei mogłoby zagrozić płynności finansowej Twojego przedsiębiorstwa.
Z pomocą przychodzą Alerty BIK o Kontrahencie. Jeśli firma, której sytuację chcesz monitorować, zostanie wpisana do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, otrzymasz wiadomość. Dzięki temu możesz natychmiast zareagować, zanim kontrahent zacznie zalegać z płatnościami także Tobie. To narzędzie szczególnie przydatne w długofalowej współpracy. Alerty BIK o Kontrahencie są dostępne w ramach oferty BIK dla firm.
Pamiętaj: sprawdzenie wiarygodności kontrahenta to konieczność. Lepiej poświęcić na to kilka chwil, niż ryzykować problemami finansowymi lub prawnymi. Z narzędziami BIK dla firm jest to bardzo łatwe – dzięki temu możesz skutecznie chronić swój biznes.
Łatwo ocenisz ryzyko współpracy z kontrahentem. Dostaniesz najważniejsze informacje z baz zewnętrznych o sprawdzanej firmie wraz z analizą i czytelnymi rekomendacjami.
Bez płynności finansowej nawet najlepszy pomysł na biznes może utonąć w morzu zobowiązań. Jeśli chcesz z sukcesem prowadzić firmę, musisz zadbać o to, aby była wypłacalna, a także gotowa na przejściowe kłopoty. Jak uniknąć zatorów płatniczych i utrzymać firmę w dobrej kondycji?
więcejKażda umowa podpisana z nowym kontrahentem to ryzyko. Ale czy wiesz, że można je zminimalizować? Pomoże Ci w tym Raport Weryfikacja Kontrahenta. To proste i przystępne narzędzie, które może uchronić Twój biznes przed nawiązaniem współpracy z niewypłacalnym kontrahentem lub po prostu oszustem.
więcejJeśli osoba prywatna chce kupić mieszkanie lub dom, może wziąć kredyt hipoteczny. W przypadku firmy, która chce kupić nieruchomość, jest podobnie. Kredyt hipoteczny dla firm może stanowić odpowiedź na Twoje potrzeby i znacząco zwiększyć potencjał biznesu.
więcej