Aplikacja BIK

Sprawdzaj BIK w telefonie!

 

Nieuczciwe firmy pożyczkowe bardzo często reklamują się hasłami typu „pożyczka bez BIK” lub „kredyt bez formalności”. W ten sposób chcą zachęcić do skorzystania ze swoich usług osoby w trudnej sytuacji finansowej. Tymczasem udzielanie kredytów bez weryfikacji zdolności kredytowej stanowi zagrożenie przede wszystkim dla kredytobiorcy.

„Weź pożyczkę TERAZ! Wypełnij formularz bez zaświadczeń i wychodzenia z domu”, „Pieniądze na koncie nawet po godzinie – bez poręczycieli i zbędnych formalności”, „Pożyczki bez BIK od ręki” – takie hasła na ponad 40 różnych stronach internetowych miały zachęcać klientów jednej z nieuczciwych firm pożyczkowych do skorzystania z jej usług.

Aby dostać pożyczkę wystarczyło wypełnić formularz, podać swoje dane oraz wysłać smsa lub zrobić przelew. Koszt takiej wiadomości – ponad 30 zł. Klienci udostępniali dane, wysyłali smsy, a potem dostawali odmowę uzyskania pożyczki.

Wyłudzenia na smsy premium

Niestety na tym się nie kończyło. Nawet kilka razy w miesiącu na ich numery telefonów przychodziły kolejne płatne smsy premium. Wszystko zgodnie z regulaminem, który musieli zaakceptować przy wysyłce wniosku, a który w większości akceptowali… bez przeczytania go.

W sprawie przedsiębiorcy, który wysyłał te sms-y Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał ostrzeżenie, a także wszczął postępowanie sprawdzające. Przedsiębiorca nie tylko zarabiał na wysyłce smsów premium, ale i wyłudzał dane, które w kolejnym kroku mogły posłużyć wyłudzeniom kredytów.

To niestety nie jedyny przykład nieuczciwej działalności, której celem jest żerowanie na trudnej sytuacji finansowej wielu osób.

Pożyczka wyższa niż chcesz

Jedna z firm z Wrocławia oferująca „pożyczki bez BIK” nakłaniała klientów do brania znacznie większych kwot niż zgłaszane przez nich zapotrzebowanie. Pracownicy obsługi klienta tej firmy dodatkowo wprowadzali klientów w błąd informując o rzekomej opłacalności takich rozwiązań.

Mieli tłumaczyć, że większa pożyczka jest częścią „szerszego planu restrukturyzacji zadłużenia oraz czyszczenia historii kredytowej”. Nie informowali natomiast o kosztach pośrednictwa finansowego przy zawieraniu takiej umowy. Klienci byli zaskoczeni wysokością wynagrodzenia pracownika, które musieli zapłacić.

Wobec tej firmy toczy się postępowanie sądowe, a zatrzymanych zostało aż 6 osób.

Strzeż się przed tymi praktykami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta regularnie donosi o działalności nieuczciwych pożyczkodawców. Najczęstsze praktyki przez nich stosowane to:

  • Posługiwanie się hasłami reklamowymi sugerującymi bezwarunkowe udzielenie pożyczki, tzn. bez względu na wynik oceny ryzyka kredytowego
  • Nieinformowanie o rzeczywistym poziomie opłat np. zaniżanie wartości RRSO
  • Naliczanie bardzo wysokich opłat dodatkowych związanych z udzieleniem pożyczki, spóźnieniem ze spłatą raty, osobistym odbiorem należności, itp.
  • Nieprawidłowe naliczanie odsetek
  • Nie ujawnianie informacji o pośrednictwie – firmy udzielają pożyczek oferowanych przez inne podmioty, wobec czego klienci nie wiedzą, kto faktycznie jest ich wierzycielem

Tymczasem, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim, każda instytucja pożyczająca pieniądze – bank, firma pożyczkowa lub parabank - musi badać zdolność kredytową klienta, a także przekazać klientowi formularz informacyjny zawierający dokładną informację np. o wysokości oprocentowania, całkowitym koszcie kredytu, wymaganych zabezpieczeniach, itp.

Weryfikacja w BIK to nic złego

Weryfikacja zdolności kredytowej klienta to bardzo istotny element odpowiedzialności instytucji udzielającej kredytu. Zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe, mogą dokonywać jej w Biurze Informacji Kredytowej.

Celem tego wymogu jest przeciwdziałanie zjawisku nadmiernego zadłużania się kredytobiorców i wpadnięcia w tzw. spiralę zadłużenia. Chodzi także o bezpieczeństwo depozytów. Jeśli powierzamy nasze środki bankom np. na lokacie, nie chcemy, by były one udostępniane w formie kredytów osobom, które najprawdopodobniej ich nie zwrócą.

Monitoruj swoją sytuację finansową

Monitorowanie swojej historii kredytowej oraz terminowa spłata zobowiązań to najlepszy sposób na uniknięcie kłopotów z uzyskaniem kredytu. Biuro Informacji Kredytowej daje możliwość wglądu do Raportu BIK i bieżącego monitorowania swojej sytuacji finansowej.

W raporcie BIK widoczne są nie tylko zobowiązania kredytowe, ale i informacje o terminowości regulowania rachunków za prąd, gaz, telefon, itp.

Dodatkowo Alerty BIK przestrzegą m.in. przed próbą wyłudzenia kredytu na nasze nierozważnie udostępnione dane np. w internetowym wniosku o pożyczkę.

Rocznie w Polsce dochodzi nawet do stu tysięcy prób wyłudzeń kredytów. Niestety nie wszystkich przestępców udaje się powstrzymać. Bądź ostrożny!

Przeczytaj również