Nie miałem opóźnień a bank wpisał mnie do BIK

Jeśli wnioskowałeś o kredyt lub pożyczkę, masz kartę kredytową, limit w koncie bądź jesteś poręczycielem, Twoje dane są w BIK. Podobnie jak pozostałych 25 milionów osób, które mają jakieś zobowiązania kredytowe. Co ważne 90% tych informacji to dane pozytywne.

Zastanawiasz się, jak to się dzieje?

Twoje dane są przesyłane do BIK za każdym razem, kiedy starasz się o jakiś produkt kredytowy w banku lub innej instytucji finansowej współpracującej z BIK. Następnie, już po udzieleniu Ci kredytu, do BIK regularnie spływają informacje o tym, jak spłacasz swoje zobowiązania - w terminie czy z opóźnieniami. Dane te są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu, aż do całkowitej spłaty zobowiązania. Do BIK przekazywane są informacje ze wszystkich banków, SKOK-ów oraz większości firm pożyczkowych.

Jeśli przydarzy Ci się opóźnienie w spłacie powyżej 60 dniu, bank powinien poinformować Cię, że jeśli w ciągu kolejnych 30 dni od daty otrzymania informacji nie uregulujesz zaległych opłat, Twoje dane będą przetwarzane przez BIK przez 5 lat, od dnia całkowitej spłaty zobowiązania.

Biura kredytowe, takie jak BIK, działają na całym świecie i pełną takie same funkcje. Z jednej strony pozwalają bankom i innym instytucjom minimalizować ryzyko kredytowe, czyli udzielać kredytów tym osobom, które będą w stanie je spłacić. Z drugiej strony umożliwiają każdej osobie dostęp do wszystkich danych na swój temat przekazanych przez bank czy inną instytucję finansową. Pamiętaj, że możesz w dowolnym momencie pobrać Raport BIK i sprawdzić, jakie informacje na Twój temat przekazano do BIK.

Przeczytaj również