4 kroki w razie utraty dowodu za granicą

Wybierasz się na długo oczekiwany, zagraniczny urlop? Pamiętaj, że stan odprężenia po wielomiesięcznej pracy często powoduje spadek czujności, przez który możesz narazić się na utratę dokumentów i kradzież danych osobowych.
Jakie mogą być tego konsekwencje? To przede wszystkim problem ze swobodnym wyjazdem lub z powrotem do kraju. Dodatkowo grozi Ci wyłudzenie kredytu na Twoje dane osobowe!

Dlatego warto wiedzieć, co zrobić w razie utraty dowodu osobistego za granicą. Jak postępować? Wystarczą 4 proste kroki.

1. Powiadom odpowiednie władze

Zgłoś utratę dokumentu na najbliższym posterunku policji. Tam otrzymasz oświadczenie potwierdzające zgłoszenie przestępstwa.

2. Znajdź konsulat RP

Jego pracownicy mają obowiązek udzielić Ci pomocy. Już przed wyjazdem postaraj się zorientować, gdzie znajduje się polski konsulat. Jeśli w danym kraju nie ma konsulatu RP, zgłoś się do przedstawicielstwa innego państwa członkowskiego UE.

3. Wypełnij niezbędne dokumenty

W konsulacie dostaniesz dokument tymczasowy (Emergency Travel Document – ETD), który umożliwia załatwienie niezbędnych spraw i przekroczenie granicy, a co za tym idzie – bezpieczny powrót do domu. Na miejscu będziesz miał możliwość kontaktu z rodziną, np. w kwestii pozyskania od niej środków finansowych. Jest to przydatne w sytuacji, gdy oprócz dokumentów straciłeś również pieniądze lub karty kredytowe. Sam konsulat również może udzielić Ci wsparcia finansowego w formie pożyczki, którą uregulujesz po powrocie.

4. Wyłącz swój dowód z obiegu!

Jeśli zgubiłeś dowód lub podejrzewasz, że ktoś Ci go ukradł, jak najszybciej musisz go zastrzec w systemie Dokumenty Zastrzeżone Związku Banków Polskich. Gdy przebywasz poza granicami kraju, najszybszą możliwość zastrzeżenia dowodu daje Ci Biuro Informacji Kredytowej. Dlatego zanim wyjedziesz, załóż konto w BIK na www.bik.pl. Dzięki temu tylko jednym kliknięciem możesz zastrzec dokument przez Internet!

Dodatkowo, aby zabezpieczyć się przed wyłudzeniem kredytu na Twoje dane, aktywuj Alert BIK. Jeśli ktoś niepowołany złoży w banku wniosek kredytowy posługując się Twoimi danymi, natychmiast dostaniesz informację smsem lub e-mailem. Dzięki temu będziesz pomógł odpowiednio wcześnie zapobiec wyłudzeniu.