Alerty BIK 24/7

Chronisz się przed wyłudzeniami i wiesz o wszystkich ważnych zmianach w Twojej historii kredytowej.


Zamów Alerty

Dlaczego warto aktywować Alerty BIK?

Chronisz się przed wyłudzeniami na Twoje dane
Chronisz się przed wyłudzeniami na Twoje dane

Dostaniesz SMS, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt/pożyczkę na Twoje dane lub spróbuje podpisać w Twoim imieniu umowę np. z operatorem sieci komórkowej.

Kontrolujesz swoje zakupy z odroczoną płatnością (BNPL)
Kontrolujesz swoje zakupy z odroczoną płatnością (BNPL)

Zestawienie wszystkich alertów znajdziesz w swoim koncie w BIK. Dodatkowo dostaniesz SMS o nowym zakupie z odroczoną płatnością, od kwoty jaką samodzielnie ustawisz.

Wiesz, na jakim etapie jest Twój wniosek kredytowy
Wiesz, na jakim etapie jest Twój wniosek kredytowy

Jeśli starasz się o kredyt, alert jest potwierdzeniem, że Twój wniosek jest rozpatrywany. To szczególne ważne, kiedy proces kredytowy trwa dłużej np. przy kredytach mieszkaniowych.

Dowiesz się od razu o opóźnieniach w spłacie
Dowiesz się od razu o opóźnieniach w spłacie

Dostaniesz SMS, gdy odnotujemy informację o zaległości w spłacie Twojego lub poręczonego przez Ciebie kredytu. Im szybciej spłacisz zaległości, tym mniej zaszkodzą one Twojej historii kredytowej.

Dostaniesz potwierdzenie, że Twój kredyt został spłacony
Dostaniesz potwierdzenie, że Twój kredyt został spłacony

Otrzymasz alert, gdy do BIK dotrze informacja o całkowitej spłacie Twojego zobowiązania. Dzięki temu masz pewność, że kredyt został zamknięty i nie masz żadnych zaległości z jego tytułu.

Otrzymasz informację, gdy ktoś wpisze Cię do rejestru dłużników BIG InfoMonitor
Otrzymasz informację, gdy ktoś wpisze Cię do rejestru dłużników BIG InfoMonitor

Rejestr ten sprawdzają np. banki, firmy telekomunikacyjne, leasingodawcy, zanim podpiszą z Tobą umowę. Dlatego wpis do rejestru dłużników może uniemożliwić realizację Twoich planów.

Jak to działa?

Do BIK wpływa nowa informacja na Twój temat
Do BIK wpływa nowa informacja na Twój temat

na przykład, że złożono wniosek o kredyt na Twoje dane lub pojawiło się opóźnienie w spłacie Twojego kredytu.

Dostajesz Alert BIK
Dostajesz Alert BIK

W SMS widzisz nazwę instytucji, która przekazała dane do BIK wraz z powodem przekazania tych danych. Więcej szczegółów znajdziesz w Raporcie BIK.

Wiesz, kiedy zareagować
Wiesz, kiedy zareagować

Jeśli podejrzewasz wyłudzenie, skontaktuj się z nami, pomożemy Ci wyjaśnić sprawę. Jeśli masz alert o opóźnieniu w spłacie, im szybciej spłacisz zaległość, tym mniej zaszkodzisz historii kredytowej.


Dodatkowe korzyści!


 Aby jeszcze lepiej chronić Cię przed wyłudzeniami, dla osób z aktywnymi Alertami BIK uruchamiamy bezpłatnie  Ostrzeżenia BIK.

 Ostrzeżenia BIK to mailowe powiadomienia o różnych niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni (np. masowych wyciekach danych, metodach kradzieży danych i pieniędzy stosowanych przez oszustów) oraz podejrzanych firmach działających na rynku finansowym.

Oprócz informacji o zagrożeniu otrzymasz również porady, co należy zrobić w danej sytuacji.

 Więcej o Ostrzeżeniach BIK w Regulaminie

Alerty BIK

42 zł / rok

  • Alerty BIK na rok

Co zyskujesz:

Chronisz się przed wyłudzeniami i dowiadujesz się o ważnych zmianach w Twojej historii kredytowej.

Zamów Alerty BIK

Pakiet BIK

139 zł / rok

  • Alerty BIK na rok
  • 6 Raportów BIK

Co zyskujesz:

Chronisz się przed wyłudzeniami i dowiadujesz się o ważnych zmianach w Twojej historii kredytowej.
W Raporcie BIK sprawdzisz, czy już wcześniej nikt nie wyłudził na Ciebie kredytu. Jest to ważne, bo Alerty BIK nie działają wstecz.

Zamów Pakiet BIK

Pakiet Bezpieczna Rodzina Plus

238 zł / rok

  • Alerty BIK na rok dla Ciebie i nawet 4 dodatkowych osób
  • 6 Raportów BIK dla Ciebie lub kogoś z Twoich bliskich

Co zyskujesz:

Chronisz siebie i bliskich przed wyłudzeniami. Dostaniesz SMS, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt na dane Twoje lub Twojego bliskiego. Dzięki 6 Raportom BIK możesz kontrolować swoją historię kredytową lub sprawdzić, czy już wcześniej oszuści nie wyłudzili na Was kredytu.

Więcej o Ofercie Rodzinnej BIK

Zamów

Aby korzystać z oferty BIK, załóż konto w BIK.

Bezpieczeństwo informacji jest dla nas najważniejsze. Musimy mieć pewność, że jesteś tą osobą, za którą się podajesz, zanim
przyznamy Ci dostęp do Twoich danych kredytowych.

Założenie konta zwykle zajmuje mniej niż kilka minut.

Masz już konto w BIK? Zaloguj się.

Wybierasz metodę rejestracji
Wybierasz metodę rejestracji

Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu  tożsamości, w tym numer PESEL

Potwierdzasz tożsamość
Potwierdzasz tożsamość

Najszybciej zrobisz to za pomocą aplikacji mObywatel. Możesz też wykonać przelew online na kwotę 1 zł ze swojego konta.

Aktywujesz konto
Aktywujesz konto

Po sprawdzeniu Twoich danych wyślemy Ci e-mail  z linkiem do aktywacji Twojego konta w BIK.

Więcej informacji o zakładaniu konta w BIK

Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania związane z Alertami BIK

Jeśli otrzymałeś taki alert, oznacza to, że instytucja finansowa zapytała właśnie o Twoje dane. Złożenie zapytania do BIK jest standardową procedurą kredytową.
Jeżeli jesteś klientem tej instytucji lub miałeś z nią kontakt, to możliwe, że jest przygotowywana dla Ciebie oferta.
Jeżeli właśnie ubiegasz się o kredyt lub zgodziłeś się poręczyć komuś kredyt, nie ma powodu do niepokoju. Nie musisz podejmować żadnych kroków. Alert jest dodatkowym potwierdzeniem, że Twój wniosek jest rozpatrywany.
Jeśli natomiast nie jesteś klientem tej instytucji, w ostatnim czasie nie składałeś wniosku o kredyt, nie kupowałeś niczego na raty ani nie poręczałeś nikomu kredytu, istnieje ryzyko, że ktoś próbuje wyłudzić kredyt na Twoje dane. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeżeli ostatnio lub w przeszłości zgubiłeś swój dowód osobisty lub został on skradziony.
Jak najszybciej skontaktuj się z BIK, dzwoniąc pod numer 22 348 4444. Pomożemy Ci ustalić, czy faktycznie masz się czego obawiać.

Gdy skontaktujesz się Centrum Obsługi Klienta, doradca BIK przeanalizuje z Tobą okoliczności otrzymania alertu. Zadamy Ci kilka pytań, które pozwolą stwierdzić, czy zachodzi podejrzenie wyłudzenia. Jeśli tak, wskażemy kolejne kroki postępowania oraz przekażemy wzór dokumentu, który musisz złożyć na Policję, w związku z przestępstwem.
Aby sprawdzić szczegóły alertu, zaloguj się do panelu użytkownika.

W Raporcie BIK Możesz sprawdzić szczegóły kredytu, którego dotyczy alert.   
Jeśli faktycznie zalegasz ze spłatą raty, jak najszybciej ureguluj zaległość. Dłuższe opóźnienia w spłacie mają negatywny wpływ na Twoją historię kredytową.
Jeśli zaległość dotyczy poręczonego kredytu, poproś o wyjaśnienia osobę, której poręczyłeś kredyt.
Jeśli wszystko było spłacane w terminie, w celu wyjaśnienia sprawy skontaktuj się z instytucją finansową, której nazwę znajdziesz w treści alertu.

Tak, SMS o nowym zakupie otrzymasz od nas, gdy zrobisz zakupy z odroczoną płatnością na kwotę min. 300 zł. Możesz samodzielnie zmienić ten limit w swoim koncie BIK w zakładce Alerty/ Konfiguracja. Zestawienie wszystkich swoich transakcji BNPL, o których mamy informację w BIK (niezależnie od ich kwoty), znajdziesz w sekcji Alerty po zalogowaniu do swojego konta w BIK.

Ostrzeżenia BIK to mailowe powiadomienia o różnych niebezpiecznych zjawiskach w cyberprzestrzeni (np. masowych wyciekach danych, metodach kradzieży danych i pieniędzy stosowanych przez oszustów) oraz podejrzanych firmach działających na rynku finansowym. Oprócz informacji o zagrożeniu otrzymasz również porady, co należy zrobić w danej sytuacji. Ostrzeżenia BIK otrzyma bezpłatnie każda osoba z aktywnymi Alertami BIK. Więcej o Ostrzeżeniach BIK i zasadach ich wysyłki znajdziesz w Regulaminie.

Wszystkie Alerty BIK zapisują się w Twoim koncie BIK w zakładce Alerty BIK. Dodatkowo najważniejsze Alerty BIK dostaniesz w postaci SMS. Jeśli chcesz otrzymywać je również mailem, skorzystaj z możliwości konfiguracji w swoim kocie BIK w zakładce Alerty/ Konfiguracja. 

Po wygaśnięciu usługi nie będzie ona automatycznie przedłużona. Nie pobierzemy od Ciebie żadnych dodatkowych opłat.


Dlaczego jednak warto przedłużyć Alerty BIK na kolejny okres?

Oszuści nie śpią. Twoje dane nadal mogą zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa: wyłudzenia kredytu, pożyczki, zakupów na raty lub podpisania fałszywej umowy. Nowe dane pojawiają się w BIK nawet codziennie, warto mieć wiedzę o ważnych zmianach w Twojej historii kredytowej.

Powiadomienia BIK to bezpłatna funkcjonalność konta w BIK. Powiadomienia BIK są wysyłane wyłącznie w postaci wiadomości e-mail. W treści maila jest informacja, że zarejestrowano nową informację w BIK na Twój temat - ale bez wskazania, jaka instytucja i z jakiego powodu przekazała te dane. Szczegóły można sprawdzić, pobierając Raport BIK.
W Alertach BIK od razu wiadomo, jaki był powód wysłania wiadomości: w treści alertu jest podana nazwa instytucji wraz z kontekstem przekazania danych. Wszystkie Alerty BIK zapisują się w Twoim koncie w BIK w zakładce Alerty. Dodatkowo Alerty BIK mogą być wysyłane w formie SMS i/lub e-mail (można to samodzielnie konfigurować).

Jak uniknąć kradzieży tożsamości

Czym jest kradzież tożsamości?

O kradzieży tożsamości mówimy w sytuacji, ktoś bezprawnie wejdzie w posiadanie naszych danych osobowych i wykorzysta je wbrew naszej woli.

więcej

Czym grozi kradzież tożsamości?

Może to być np. wyłudzenie kredytu na Twoje konto, czy założenie konta bankowego z wykorzystaniem Twoich danych.

więcej

Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości

Przede wszystkim należy chronić swoje dane: imię i nazwisko, adres, numer dowodu osobistego, PESEL czy datę urodzin.

więcej

Zobacz pozostałe usługi

Raport BIK

Aktualne dane na temat Twojej historii kredytowej.

więcej

Zastrzeżenia kredytowe

Możesz poinformować banki, że nie wyrażasz zgody na udzielenie kredytu.

więcej