Czy bank może mnie sprawdzać, jeśli nie mam kredytów?

Bank może sprawdzić Twoją historię kredytową w BIK w kilku sytuacjach.

Pierwsza z nich jest wtedy kiedy wnioskujesz o produkt natury kredytowej tzn. kredyt, pożyczkę, kartę kredytową, chcesz otworzyć limit w koncie lub poręczasz komuś kredyt. Bank sprawdza, jakie były twoje wcześniejsze doświadczenia w tym zakresie, tzn. jakie zobowiązania spłacałeś i spłacasz i czy robiłeś to terminowo. W tym celu bank lub firm pożyczkowa pobiera z BIK raport kredytowy.

Kolejna możliwość pobrania przez bank informacji z BIK na Twój temat dotyczy sytuacji, gdy bank w którym dostałeś kredyt lub pożyczkę monitoruje Twoją sytuację, aby upewnić się, że spłata udzielonego kredytu nie jest zagrożona. W wielu instytucjach jest to standardowa procedura i pobieranie z BIK raportu monitorującego odbywa się regularnie, np. raz na kwartał.

Ostatnia możliwość dotyczy przygotowywania przez banki ofert dla klientów. Nie jest tajemnicą, że każda firma oferująca jakiekolwiek produkt czy usługę chciałaby z informacją o niej docierać do osób, w przypadku których prawdopodobieństwo skorzystania jest jak najwyższe.

Dotyczy to również banków. I tak na przykład, zanim bank wyśle propozycję nowej karty kredytowej, w pierwszej kolejności zweryfikuje, kto potencjalnie taką kartą mógłby być zainteresowany. Może w tym celu pobrać z raport z BIK. Co ważne, takie sprawdzenie może dotyczyć tylko osób, które już są klientami danego banku.

Masz możliwość zweryfikowania w każdym momencie, jaka instytucja i kiedy pobierała z BIK informacje o Tobie. Wystarczy, że założysz konto na portalu bik.pl i wygenerujesz swój własny Raport BIK. Poza informacjami o zapytaniach złożonych przez banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe znajdziesz w nim szczegółową historię Twoich zobowiązań: kredytowych (z bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor).

Raport BIK zawiera również wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej. Dzięki niemu od razu zobaczysz, czy nie masz opóźnień w płatnościach oraz sprawdzisz swój scoring, czyli ocenę punktową BIK.

Przeczytaj również