Kredyt na dowód bez umowy o pracę – czy można dostać i na jakich warunkach?

Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.

Czym jest kredyt na dowód bez umowy o pracę i kiedy można go uzyskać?

Bank, przy udzielaniu kredytu, musi zweryfikować tożsamość klienta, jego historię kredytową oraz zdolność kredytową. Standardowe procedury wymagają m.in. przedstawienia zaświadczeń o dochodach i zatrudnieniu – tym sposobem bank upewnia się, że masz stałe przychody i w związku z tym może założyć, że spłacisz swoje zobowiązanie. Preferowaną formą zatrudnienia jest umowa o pracę na czas nieokreślony, która jest postrzegana za najbardziej stabilną.

Jednak coraz częściej banki oferują również możliwość uzyskania finansowania przy uproszczonej procedurze. Tzw. kredyt na dowód bez umowy o pracę lub kredyt bez zaświadczeń pozwalają uzyskać potrzebne środki przy minimalnych formalnościach, bez konieczności dostarczania dużej ilości dokumentów – zazwyczaj wystarczy sam dowód osobisty. Takie kredyty charakteryzują się też zazwyczaj szybką decyzją, a coraz częściej również możliwością uzyskania przez Internet, bez konieczności wizyty w oddziale banku. Kredyty na dowód to głównie kredyty gotówkowe, które można przeznaczyć na dowolny cel.

Na czym polega kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń to zwykle kredyt krótko- lub średnioterminowy. Banki indywidualnie określają maksymalną kwotę takiego zobowiązania.

Warto zaznaczyć, że nie ma możliwości, aby bank przyznał Ci środki bez żadnej weryfikacji – jest to niezgodne z prawem. W przypadku kredytu na dowód formalności są jednak ograniczone do minimum. Oznacza to, że nie potrzebujesz przedstawiać w banku:

·        umowy o pracę lub innych umów potwierdzających Twoje zatrudnienie,

·        zaświadczeń od pracodawcy o zatrudnieniu lub dochodach,

·        swoich zeznań podatkowych PIT,

·        pasków z wypłaty itp.

W zamian przy kredycie na dowód bank najczęściej poprosi Cię o wypełnienie deklaracji zarobkowej. Oznacza to, że we wniosku musisz po prostu wpisać, ile zarabiasz i z jakich źródeł. Warto zaznaczyć, że takie oświadczenie jest składane pod odpowiedzialnością karną.

Innym sposobem na weryfikację dochodów kredytobiorcy jest historia rachunku wnioskodawcy. Takie rozwiązanie jest najwygodniejsze, jeśli ubiegasz się o kredyt na dowód w tym samym banku, w którym masz swoje konto osobiste. Bank na podstawie analizy wpływów na Twój rachunek oceni Twoją zdolność kredytową.

Kredyt na dowód: warunki uzyskania

Warunki przy ubieganiu się o kredyt na dowód są takie same jak przy wszystkich innych kredytach. Aby go uzyskać, musisz mieć:

·        ukończone 18 lat,

·        pełną zdolność do czynności prawnych,

·        dowód osobisty lub inny ważny dokument tożsamości,

·        odpowiednio wysoką zdolność kredytową,

·        dobrą historię kredytową w BIK.

Brak wymagań co do zaświadczeń nie oznacza, że każdy może zaciągnąć kredyt na dowód. Bank nie tylko oszacuje Twoją zdolność kredytową, posługując się danymi z Twojego konta lub deklaracji zarobkowej, ale też sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK. Jeśli masz przeterminowane zadłużenie, niespłacone kredyty lub pożyczki, bank najprawdopodobniej odmówi Ci udzielenia finansowania.

Uproszczone procedury i minimalne warunki uzyskania sprawiają, że kredyt na dowód bez umowy o pracę jest produktem bardzo zbliżonym do pożyczki gotówkowej. Należy jednak pamiętać, że kredyty są udzielane tylko przez banki. Pożyczka na dowód bez umowy o pracę może być natomiast oferowana przez różne instytucje, a nawet osoby prywatne.

Kredyt na dowód bez umowy o pracę: czy warto? Na co uważać?

Czy warto wziąć kredyt na dowód? Może to być dobre rozwiązanie, jeśli potrzebujesz szybkiego dostępu do dodatkowych funduszy. Takie kredyty znajdują się w ofertach większości banków, a formalności zwykle można załatwić w kilkanaście minut online – bez wychodzenia z domu. Decyzja kredytowa również jest podejmowana szybko, dzięki czemu pieniądze mogą się pojawić na Twoim koncie nawet tego samego dnia. Z drugiej jednak strony szybki kredyt na dowód zwykle jest droższy od innych podobnych produktów. Wiąże się on z większym ryzykiem dla banku, dlatego jego oprocentowanie zwykle jest wyższe. Z tego powodu korzystanie z tego typu finansowania bez wyraźnego powodu nie jest zalecane.

Należy też mieć na uwadze, aby branie kredytu na dowód nie stało się nawykiem zawsze wtedy, gdy przekroczysz swój budżet lub chcesz dokonać większego zakupu. W szczególności trzeba uważać na korzystanie z tego typu produktów, gdy spłacasz już inne zobowiązania. Takie zachowanie może bowiem prowadzić do przekredytowania, problemów ze spłatą i wpadnięcia w spiralę zadłużenia.

Ubiegasz się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń i wypełniasz deklarację dotyczącą dochodów? Pamiętaj, że deklarowanie nieprawdy naraża Cię na odpowiedzialność karną! Zawsze bądź szczery z bankiem – uchroni Cię to przed wieloma problemami.

Przeczytaj również