Dlaczego moje dane zniknęły z BIK?

Informacje o Twoich kredytach są przetwarzane w BIK przez cały okres ich spłaty.

Potem dane o już spłaconych kredytach są niewidoczne dla instytucji sprawdzających Twoją historię kredytową w BIK - chyba, że wyraziłeś zgodę na przetwarzanie takich danych. Warto to zrobić, ponieważ dzięki temu możesz budować swoją dobrą historię kredytową. Bez takiej zgody spłacony kredyt po prostu „znika” z Twojej historii - a szkoda tracić taki atut, jeśli wszystko spłacałeś w terminie.

Zgodę na przetwarzanie danych o konkretnym kredycie możesz wyrazić z momencie podpisywania umowy. Jeśli to zrobisz, dane na temat Twojego spłaconego kredytu będą udostępniane instytucjom finansowym sprawdzającym Twoją historię kredytową przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie, jednak nie dłużej niż 5 lat, lub do czasu, aż ją odwołasz (możesz to zrobić w każdej chwili).

Możesz też wyrazić tzw. zgodę ogólną, na przetwarzanie danych o wszystkich Twoich kredytach. Wystarczy w tej sprawie skontaktować się z Centrum Obsługi Klienta BIK. Zgodę taką możesz wyrazić w trakcie spłacania lub do 5 lat po spłaceniu kredytu. Twoja historia kredytowa będzie, tak jak w pierwszym przypadku, udostępniana bankom i firmom pożyczkowym przez okres wskazany w wyrażonej zgodzie, jednak nie dłużej niż 5 lat), lub do czasu odwołania zgody.

Jeśli chcesz sprawdzić, które z Twoich danych przekazanych do BIK są widoczne dla banków pobierz Raport BIK i sprawdź sekcję Zobowiązania w BIK w trakcie spłaty oraz sekcję Zamknięte zobowiązania kredytowe w BIK. Informacje z tych sekcji zostaną udostępnione bankowi, SKOK-owi czy firmie pożyczkowej, jeśli zapyta o Twoją historię kredytową.

W sekcji Zobowiązania przetwarzane w celach statystycznych zobaczysz spłacone zobowiązania, na których przetwarzanie po spłacie nie wyraziłeś zgody bądź minęło już 5 lat od wyrażonej zgody. Pamiętaj, że dane z tej sekcji nie są widoczne dla banków i innych instytucji finansowych.

Przeczytaj również