Kredyty - na co uważać?

W dobie rozwoju gospodarczego i rosnącej konsumpcji coraz chętniej zaciągamy kredyty. Wbrew niektórym opiniom, nie ma w tym niczego złego, pod warunkiem, że przestrzegamy podstawowych zasad „higieny kredytowej”. Wystarczy bowiem pamiętać o kilku prostych kwestiach, które uchronią nas przed pętlą zadłużenia i problemami ze spłatą zobowiązań.

Mierzmy siły na zamiary

Ile razy zdarzyło Ci się kupić coś pod wpływem emocji? Jeśli na dany zakup musisz wziąć kredyt, odpowiedz sobie na początku na pytanie, czy naprawdę nie możesz się bez niego obejść. Jeśli nie, spróbuj zaoszczędzić i odsunąć zakup w czasie. Jeśli kredyt jest nieodzowny, oszacuj bardzo dokładnie, czy będziesz w stanie go spłacić.

Policz koszty swoich stałych zobowiązań (opłaty za mieszkanie, abonamenty, inne kredyty) i zastanów się, czy Twoje dochody są wystarczająco wysokie na podjęcie jeszcze jednego zobowiązania. Zadłużenie ponad miarę może mieć bardzo poważne konsekwencje!

Czytaj dokładnie umowy – nie wszystko jest takie proste

Podpisując jakąkolwiek umowę powinieneś ją dokładnie przeczytać. Umowy podpisywane z bankami są bardzo złożone i wymagają wnikliwej analizy. Nawet, jeśli w reklamie pożyczki lub kredytu wszystko wygląda na bardzo proste i przejrzyste, to zapewne umowa będzie mniej przyjazna. Sprawdź dokładnie tabelę opłat i zwróć uwagę na RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania). Tam znajdziesz wszystkie koszty kredytu.

Pamiętaj także, że sumienne spłacanie zobowiązań pomaga Ci budować dobrą historię kredytową, dzięki czemu masz większe szanse, że kolejne kredyty otrzymasz na lepszych warunkach.

Sprawdź swój status w BIK

Biuro Informacji Kredytowej umożliwia Ci budowanie swojej wiarygodności finansowej i gwarantuje swobodny dostęp do wszystkich danych przekazywanych do BIK przez banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe.

Warto pobrać Raport BIK i sprawdzić, jakie dane widnieją na Twój temat. Zwłaszcza gdy kiedyś miałeś problemy ze spłacaniem rat, planujesz wziąć kredyt bądź aktualnie jakiś spłacasz. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy wszystkie właściwe informacje są przekazywane do BIK i będziesz mógł lepiej przygotować swoją pozycję do rozmowy z kredytodawcą.

Przeczytaj również