Aplikacja BIK

Sprawdzaj BIK w telefonie!

 
  • Jak przygotować się do wzięcia kredytu

Rodzaje kredytów

W życiu każdego z nas są takie zakupy, których dokonujemy raz na kilka lub kilkadziesiąt lat, np. mieszkanie czy samochód. Zazwyczaj są to wydatki, których nie jesteśmy w stanie sfinansować z bieżących środków i korzystamy z kredytów.

Na podstawie statystyk można stwierdzić, że większość z nas miała już jakieś doświadczenia z kredytem lub pożyczką. Pomimo, że oferty banków są bardzo rozbudowane, to na co dzień najczęściej mamy do czynienia z pięcioma rodzajami kredytów.

  • Kredyt konsumpcyjny – zaciągany w celu sfinansowania określonych potrzeb kredytobiorcy np. zakupu samochodu czy telewizora. Okres spłaty może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, a zabezpieczeniem są głownie dochody kredytobiorcy.
  • Kredyt hipoteczny – udzielany w celu zakupu nieruchomości lub realizacji inwestycji budowlanej. Charakteryzuje się długim okresem spłaty (nawet kilkadziesiąt lat) i złożonymi warunkami udzielenia. Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest tzw. hipoteka, ustanawiana na rzecz banku.
  • Kredyt inwestycyjny – przeznaczany jest na realizację przedsięwzięć powiększających majątek kredytobiorcy, np. zakup akcji czy długoterminowych papierów wartościowych.
  • Karta kredytowa – związana jest bezpośrednio z kontem bankowym i limitem kredytowym przyznanym przez bank. Oznacza to, że w ustalonym czasie możemy wykorzystać udostępnioną przez bank kwotę. Jeśli zwrócimy pieniądze w ustalonym czasie (tzw. grace period), nie płacimy żadnych odsetek.
  • Kredyt konsolidacyjny – szczególnie przydatny dla osób posiadających kilka kredytów i nieradzących sobie z zadłużeniem. Polega on na połączeniu kilku zobowiązań w jeden kredyt. Dzięki temu możliwe jest obniżenie miesięcznej raty i ułatwienie spłaty kredytu.

Czym różni się kredyt od pożyczki?

Natłok reklam i ofert spływających z różnych instytucji sprawia, że pojęcia „kredyt” i „pożyczka” zlewają się w jedno. Z punktu widzenia odbiorcy końcowego różnica wydaje się niewielka, ale faktyczne różnice prawne są znaczące.

Przede wszystkim kredytu mogą udzielić wyłącznie banki, a umowy kredytowe podlegają rygorom prawa bankowego. Umowa kredytu zawsze musi zawierać termin jego zwrotu jak i cenę w postaci różnego rodzaju opłat, prowizji i odsetek.

Natomiast pożyczki może udzielić każdy, kto posiada wolne środki, a do kwoty 500 zł nie potrzebna jest nawet forma pisemna umowy. Nie ma obowiązku określania ceny pożyczki ani terminu jej zwrotu. Umowa pożyczki regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego.

Raport BIK

Sprawdzisz, co instytucje finansowe wiedzą na Twój temat.

Więcej o Raporcie BIK

Przeczytaj również