Wniosek kredytowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Niezbędnym elementem każdej procedury ubiegania się o kredyt bankowy jest poprawne wypełnienie i złożenie wniosku kredytowego. Jakie informacje zawiera wniosek o kredyt? Jak poprawnie go wypełnić? Ile trwa rozpatrywanie wniosku? Podpowiadamy.

Wniosek kredytowy to podstawowy dokument, który musisz wypełnić, wnioskując o kredyt gotówkowy, hipoteczny, samochodowy czy konsolidacyjny. Z reguły składa się on z formularza zawierającego dane wnioskodawcy, podstawowe informacje na temat kredytu (suma, okres kredytowania) i ewentualnych zabezpieczeń oraz listy oświadczeń. Do wniosku będziesz musiał dołączyć także załączniki, np. zaświadczenie o wysokości i źródle dochodu (taki dokument wyda Ci pracodawca) czy wyciąg z rachunku bankowego z ostatnich 3 czy 6 miesięcy.

Jakie informacje zawiera wniosek o kredyt?

Wniosek o kredyt gotówkowy zawiera następujące informacje:

 • preferowaną kwotę kredytu i okres spłaty;
 • dane osobowe — imiona, nazwisko, numer dokumentu tożsamości (może to być np. dowód osobisty) oraz numer PESEL;
 • dane teleadresowe — adres, adres e-mail, numer telefonu;
 • stan cywilny i liczbę osób na utrzymaniu;
 • wysokość dochodów i formę zatrudnienia;
 • miesięczne koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego;
 • informacje na temat posiadanych kredytów, pożyczek, kart kredytowych i linii debetowych na kartach płatniczych.

Ważne: w zależności od rodzaju finansowania wzorce dokumentów mogą różnić się formą, zakresem wymaganych informacji czy procedurą złożenia. Wniosek o kredyt hipoteczny czy kredyt konsolidacyjny zawiera z reguły więcej rubryk.

Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny poprawnie?

Wniosek kredytowy powinieneś wypełnić przede wszystkim starannie i zgodnie z prawdą. Jeśli, chcąc podkręcić swoją zdolność kredytową, wskażesz bankowi niezgodne z prawdą informacje (np. te o wysokości zarobków czy aktualnie spłacanych kredytach), bank nie będzie miał żadnego problemu, aby zweryfikować poprawność danych. Jeśli kłamstwo wyjdzie na jaw, nie tylko wyda negatywną decyzję kredytową, ale może także narazić Cię na konsekwencje prawne. Nie wypełniaj wniosku w pośpiechu, podczas okienek między spotkaniami. Aby zminimalizować ryzyko błędów, zarezerwuj na ten cel co najmniej 30 minut. Jeśli chcesz skorzystać z aktualnego rządowego programu na kredyt mieszkaniowy, sprawdź wcześniej, czy się do niego kwalifikujesz.

Ile trwa rozpatrywanie wniosku o kredyt gotówkowy i hipoteczny?

To, ile czasu potrwa weryfikacja wniosku, zależy przede wszystkim od rodzaju kredytu i wewnętrznych procedur banku. W przypadku kredytu gotówkowego może to potrwać nawet kilka godzin (częściej są to 1-2 dni robocze). W przypadku kredytu hipotecznego na ostateczną decyzję kredytową bank ma nie więcej niż 21 dni kalendarzowych od momentu dostarczenia wszystkich potrzebnych dokumentów. Do utrzymania takiego terminu obliguje kredytodawców prawo.

Co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek kredytowy?

Chcesz zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji banku?

Zanim wybierzesz konkretnego kredytodawcę, porównaj dostępne na rynku oferty, zwracając uwagę przede wszystkim na:

 • RRSO — rzeczywistą roczną stopę procentową. To właśnie ona, nie oprocentowanie precyzyjnie odzwierciedla całkowity koszt kredytu;
 • okres spłaty. Jeśli zależy Ci na jak najniższej kwocie raty, wybierz kredytodawców oferujących najdłuższy okres spłaty;
 • wysokość wkładu własnego (w przypadku kredytów hipotecznych i samochodowych);
 • sposób złożenia wniosku. Większość banków umożliwia obecnie złożenie wniosku o kredyt gotówkowy przez Internet. Wniosek kredytowy online to strzał w dziesiątkę, jeśli chcesz oszczędzić czas i usprawnić cały proces. W przypadku kredytów hipotecznych i samochodowych, z uwagi na dodatkowe procedury, do złożenia wniosku o kredyt niezbędna jest wizyta w banku.

Wartym rozważenia rozwiązaniem może być także skorzystanie z usług doświadczonego eksperta kredytowego. Jeśli tak właśnie zrobisz, specjalista przeanalizuje oferty różnych banków i wyselekcjonuje dla Ciebie te, które najlepiej odpowiadają Twoim  potrzebom i możliwościom. Pomoże także wypełnić wniosek o kredyt oraz będzie ważnym wsparcie na każdym etapie procedury kredytowej, aż do momentu zawarcia umowy kredytowej.

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób widzi Cię bank?

Przed złożeniem wniosku wygeneruj Raport BIK. Dokument zawiera szczegółowe informacje o Twojej historii kredytowej, która jest kluczowym parametrem wpływającym na twoją zdolność kredytową. Znajdziesz w nim także Ocenę Punktową BIK, która obrazuje Twoją wiarygodność jako kredytobiorcy – bo pokazuje, jakie są szanse, że swój kredyt spłacisz w terminie.

Dlaczego warto sięgnąć po Raport BIK?

Dzięki Raportowi BIK dowiesz się, w jaki sposób widzi Cię bank, a co za tym idzie, czy w jego oczach jesteś wiarygodnym kredytobiorcą i warto Ci zaufać. To jednak nie wszystko.

 • Dane z raportu wskazują, że Twoja historia kredytowa pozostawia sporo do życzenia? Będziesz miał czas, aby ją poprawić. Właśnie z tego powodu warto sięgnąć po raport co najmniej kilka miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt. Dowiesz się, jakie zobowiązania warto uporządkować aby mieć większą szansę w procesie kredytowym.
 • Nigdy wcześniej nie spłacałeś kredytów i pożyczek? Rozważ zbudowanie swojej historii kredytowej. Jednym z rozwiązań jest np. zakup sprzętu elektronicznego, roweru lub samochodu na raty.  Dobra historia kredytowa jest zawsze dużym atutem w kontaktach z bankiem. Pozwala na ocenę Twojej wiarygodności.

Przeczytaj również