Zanim weźmiesz kredyt na firmę… Sprawdź stan jej finansów!

Dodatkowe finansowanie może zdecydowanie ułatwić rozwój przedsiębiorstwa, dlatego kredyty dla firm są tak popularne. Trzeba jednak pamiętać, że jak każde zobowiązanie, kredyt na firmę wiąże się też z kosztami i ryzykiem. decyzja o jego zaciągnięciu powinna być więc dobrze przemyślana. Co wziąć pod uwagę, zanim weźmiesz kredyt na rozwój firmy?

Kiedy może się przydać kredyt na firmę? Rodzaje kredytów dla przedsiębiorców

Przedsiębiorstwa korzystają z kredytów z różnych powodów. Najczęściej dodatkowe pieniądze pozyskane od banku służą podtrzymaniu płynności finansowej lub realizacji inwestycji. Najpopularniejsze rodzaje kredytów dla przedsiębiorstw omawiamy dokładniej poniżej.

Kredyt obrotowy dla firmy

Kredyt obrotowy to rodzaj finansowania pozyskiwanego w celu utrzymania płynności finansowej firmy. Fundusze uzyskane z tego tytułu można przeznaczyć m.in. na:

·        spłatę rat kredytów i pożyczek,

·        wypłaty dla pracowników firmy,

·        zakup towarów i surowców niezbędnych do działalności.

Kredyt obrotowy ułatwia zatem firmie normalną działalność i dalsze generowanie dochodów, nawet jeśli własne środki jej na to nie pozwalają. Jest niezastąpiony m.in. wtedy, gdy przedsiębiorstwo wystawia faktury z odroczoną płatnością. Wówczas wpływy na rachunek firmowy są opóźnione, a niekiedy pojawiają się nawet problemy ze ściągnięciem należności. W efekcie płynność finansowa staje się zagrożona. Kredyt obrotowy dla firmy może pomóc ją uratować. Trzeba jednak mieć na uwadze, że zła kondycja finansowa przedsiębiorstwa często negatywnie wpływa na warunki takiego kredytu. Z tego rozwiązania najczęściej korzystają duże firmy z długim stażem na rynku, mogące zaoferować bankowi odpowiednie zabezpieczenie.

Kredyt inwestycyjny

Innym popularnym typem kredytu dla firm jest kredyt inwestycyjny. Jest to finansowanie udzielane na realizację rozmaitych inwestycji, takich jak::

·        budowa lub zakup nieruchomości,

·        zakup pojazdów lub maszyn,

·        modernizacja firmy,

·        remont siedziby,

·        zakup licencji.

Bank przyznaje tego typu kredyt na rozwój firmy z przeznaczeniem na konkretną inwestycję. Konieczne jest więc przedstawienie dobrego i szczegółowego biznesplanu. Najprawdopodobniej będzie też potrzebny wkład własny.

Kredyt inwestycyjny dla firmy może być bardzo korzystny, jeśli realizowana inwestycja faktycznie przyczyni się do rozwoju działalności i pomoże zwiększyć zyski. Dlatego przed jego zaciągnięciem należy dokonać dokładnej analizy finansowej przedsięwzięcia.

Leasing

Leasing to trzecia najpopularniejsza forma pozyskania dodatkowych funduszy dla firmy. Jest to metoda finansowania środków trwałych przedsiębiorstwa. Najbardziej znany jest leasing samochodowy, ale w ten sposób można sfinansować także maszyny czy niezbędny firmie sprzęt, którego wartość często przekracza możliwości firmy.

Po zakończeniu obowiązywania umowy leasingowej dany środek trwały zwykle można wykupić lub oddać leasingodawcy. Duże znaczenie dla przedsiębiorców ma to, że leasing często jest łatwiej dostępny niż kredyt. Nadal wymaga spełnienia pewnych warunków i formalności, ale są one mniej złożone niż w przypadku kredytu, a szanse na uzyskanie leasingu są większe.

O co musisz zadbać, zanim weźmiesz kredyt na firmę?

Kredyt na firmę może być bardzo pomocny. Trzeba jednak pamiętać, że jest to zobowiązanie, które trzeba spłacić. Dlatego, zanim zdecydujesz się na kredyt dla przedsiębiorstw, koniecznie zweryfikuj swoją kondycję finansową i stan zobowiązań.

Warto przeanalizować dokumenty finansowe i stan konta firmowego oraz sprawdzić, czy wszystkie zobowiązania wobec ZUS czy US są uregulowane. Te same czynniki będzie brał pod uwagę bank przy podejmowaniu decyzji kredytowej. Warto również wiedzieć, że jeśli masz kilka firm (podmioty powiązane), bank sprawdzi kondycję finansową wszystkich z nich.

Należy mieć na uwadze, że wszelkie zaległości w spłatach zobowiązań mogą powodować automatyczne odrzucenie wniosku kredytowego. Warto także dokładnie przeanalizować kondycję finansową firmy, aby nie wpaść w pułapkę zbyt wysokiego zadłużenia. Ponadto przed złożeniem wniosku, zastanów się:

·        po co chcesz zaciągnąć kredyt na firmę,

·        jak długo chcesz go spłacać,

·        jakiej kwoty potrzebujesz,

·        jaki będzie koszt tego zobowiązania,

·        czy masz odpowiednią zdolność kredytową,

·        czy masz wymagane zabezpieczenie lub wkład własny.

Pomoże Ci to zadecydować, czy złożenie wniosku kredytowego jest dobrym pomysłem.

Kredyty dla firm: jak sprawdzić swoją sytuację finansową przed złożeniem wniosku?

Aby sprawdzić kondycję finansową swojej firmy, możesz wykorzystać różne źródła. Niezwykle przydatne będą sprawozdania finansowe i rozmaite dokumenty wewnętrzne. Warto korzystać z tych samych danych, które bada bank przy ocenie wiarygodności klienta oraz jego zdolności kredytowej.

Dlatego niezwykle pomocny będzie np. raport BIK dotyczący Twojej firmy. Zawiera on informacje związane z jej historią kredytową, a więc zaciąganymi w przeszłości zobowiązaniami i ich spłatą. Pozwoli Ci sprawdzić, czy nie zalegasz z płatnościami i czy Twoja firma nie ma zobowiązań, o których nie wiesz.

Raport BIK Moja Firma – dlaczego warto i jak go pobrać?

Raport BIK Moja Firma to kompleksowy dokument podsumowujący historię kredytową danego podmiotu gospodarczego. Tego typu dokument będzie niezwykle pomocny, jeśli zastanawiasz się, czy warto wziąć kredyt na firmę, oraz chcesz sprawdzić swoje szanse jego otrzymanie finansowania. Warto bowiem pamiętać, że bank przed udzieleniem kredytu ma obowiązek oceny ryzyka kredytowego i może w tym celu zweryfikować historię kredytową wnioskodawcy. W Raporcie BIK Moja Firma znajdują się wszystkie dane na temat Twojej firmy zarejestrowane w BIK.

Raport BIK Moja Firma od zwykłego Raportu BIK różni się tym, że zawiera informacje wyłącznie o zobowiązaniach firmowych (podczas gdy ten drugi dotyczy zobowiązań prywatnych). Zapewnia on liczne korzyści. Dzięki niemu sprawdzisz:

·        pełną historię kredytową swojej firmy,

·        czy Twoja firma nie ma opóźnień w płatnościach,

·        czy nie widnieje w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor,

·        czy Twoja firma nie ma zobowiązań, o których nie wiesz (np. czy oszust nie wziął kredytu na Twoją firmę).

Podsumowanie

Zastanawiasz się nad pozyskaniem dodatkowego finansowania dla swojej firmy? Najpierw dokładnie przeanalizuj jej sytuację. Dzięki temu sprawdzisz, czy kredyt na firmę nie obciąży zanadto Twojego przedsiębiorstwa oraz jakie masz szanse na jego uzyskanie. Dokładna analiza ryzyka, kosztów i potencjalnych korzyści pomoże upewnić się, że podejmujesz właściwą decyzję. Pomoże Ci w tym także analiza historii kredytowej przedsiębiorstwa, którą uzyskasz, zamawiając Raport BIK Moja Firma.

Przeczytaj również